Czwarte zajęcia w ramach projektu Galeria Emocji

Opublikowano: 2024-04-30 19:24, Numer artykułu: 82487
22 kwietnia odbyły się czwarte zajęcia w ramach projektu Galeria Emocji.
Strach jest emocją, której bardzo nie lubimy. Jego odczuwanie należy do najbardziej nieprzyjemnych, a doświadczenie skrajnie silnego strachu (lęku) może być wręcz traumatycznym przeżyciem.
Strach zawsze dotyczy przyszłości i pojawia się, gdy przyszłe zdarzenia postrzegamy jako ryzykowne, niebezpieczne i mogące doprowadzić do utraty cenionej przez nas wartości. Choć strach należy do pierwotnych ludzkich cech, można spróbować sobie z nim poradzić. Pomóc mogą: 
Oswojenie strachu – mówienie o tym, co wywołuje w nas strach i konfrontowanie się z sytuacjami go powodującymi, pomaga go oswoić i tym samym sprawić, że przestaną one być źródłem lęku.
Aktywność fizyczna– kolejna ważna broń w walce ze strachem. Wysiłek fizyczny i późniejsze zmęczenie powodują, że przestajemy skupiać się na tym, czego się boimy, podnosimy również poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia, w mózgu.
Odpoczynek– znalezienie w napiętym grafiku co najmniej pół godziny dziennie dla siebie, poświęcenie się temu, co przynosi ukojenie: kąpiel, lektura, hobby pozwala na poprawę jakości życia, zmienia sposób myślenia na bardziej pozytywny, motywuje do pracy.
Racjonalizacja strachu– umiejętność kontroli swoich nastrojów, praca nad koncentracją oraz kreatywnością pozwalają łatwiej poradzić sobie z biologicznym źródłem lęku.
Pomoc specjalisty– gdy czujemy, że nie możemy sobie poradzić ze strachem lub przybiera on formę fobii, warto skonsultować się z  lub psychologiem, który doradzi właściwe postępowanie.
Podczas warsztatów artystycznych za pomocą rzeźby z gipsu próbowaliśmy przedstawić nasze strachy. Powstały „potwornie” ciekawe formy, które na kolejnych zajęciach pokolorujemy, bo każde uczucie może mieć swój kształt, ale i barwę, która nam się z nim kojarzy.
 
Agata Zajdel-Banach i Karolina Siodelska