Konkurs Ogólnopolski „Kodowanie brajlem" - etap szkolny.

Opublikowano: 2025-03-06 19:45, Numer artykułu: 94626
Organizatorem Konkursu Ogólnopolskiego „Kodowanie brajlem” jest Kujawsko - Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Konkurs organizowany jest w roku szkolnym 2024/2025 pod patronatem Marszałka województwa kujawsko-pomorskiego, Kujawsko-pomorskiego Kuratora Oświaty, PFRON.
Konkurs składa się z trzech etapów: szkolnego, półfinału i finału, a rozwiązywanie zadań polega na odczytaniu w alfabecie brajla pojedynczych wyrazów, związków wyrazowych i krótkich wypowiedzi oraz zapisaniu odpowiedzi w czarnodruku.
Organizator gwarantuje uczestnikom kreatywną zabawę, integrację uczniów i nauczycieli z różnych środowisk, wymianę doświadczeń oraz naukę spostrzegawczości i sprawności, rozwój umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kompetencji matematycznych, czyli realizację celów edukacyjnych i rozwój kompetencji kluczowych.
 
Dnia 05 marca 2025r. odbył się etap szkolny konkursu, w którym została wyłoniona trójka uczennic zgłoszona do dalszej rywalizacji. Zespół 3-osobowy, który będzie się zmagał z następnymi zadaniami: Natalia Mai (5s), Alicja Waśniewska (4s) i Ida Jurek (4s).  
Po napisaniu etapu szkolnego uczestnicy stwierdzili: "Pisanie testu z kodowania Brajlem było naprawdę ciekawe! Trochę się stresowałam, ale okazało się, że to całkiem fajna sprawa. Ciekawiło mnie, jakie zadania będą i czy dam sobie radę. Na szczęście byłam dobrze przygotowana, więc większość zadań udało mi się zrobić bez większych problemów. Cieszę się, że uczę się czegoś nowego i mogę rozwijać swoje umiejętności." 
 
Uczniowie wykazali duże zaangażowanie, zrozumienie tematu i widoczne zaciekawienie zadaniami konkursowymi. Na przyszłość warto kontynuować takie konkursy i zorganizować dodatkowe warsztaty, które jeszcze lepiej przygotują uczniów do kolejnych etapów. To coś nowego i wyjątkowego, ponieważ dzieci widzące nie stosują na co dzień pisma niewidomych. Ogólnie rzecz biorąc, konkurs był udany i przyniósł wartościowe doświadczenia.
 
Szkolny Opiekun Konkursu
Marcin Kukliński