ZALECENIA ODNOŚNIE KORONAWIRUSA

Opublikowano: 2020-03-12 12:53

Informujemy, że zarówno Minister Edukacji, jak i Minister Zdrowia bezwzględnie zalecają pozostanie uczniów w domach. Celem zamknięcia szkół nie jest zapewnienie uczniom ferii i możliwości spotykania się. Wręcz przeciwnie, szkoły zostały zamknięte, aby właśnie obniżyć  możliwość kontaktowania się uczniów. Stąd zalecenie, aby rodzice ograniczyli aktywność uczniów poza domem do niezbędnego minimum. Ponadto dzieci nie mają kontaktować się z osobami starszymi, gdyż jak informuje Minister Zdrowia osoby starsze znacznie ciężej przechodzą zakażenie koronawirusem

 

W kwestii kar finansowych, osoby objęte kwarantanną (Inspektor Sanitarny nakłada decyzją administracyjną kwarantannę), mają obowiązek przebywać w domu. W przypadku nieprzestrzegania tego obowiązku nakładane są kary finansowe w kwocie 5.000 PLN. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, odnosząc się do epidemii koronawirusa poinformował na konferencji prasowej, że wprowadzone zostaną metody ścisłej kontroli osób w kwarantannie. 

 

Decyzja o zawieszeniu zajęć w placówkach oświatowych jest określona w rozporządzeniu, wydanym na podstawie Ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (poz.374) - art.  28 W ustawie z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm. po art. 30a dodaje się art. 30b i art. 30c w brzmieniu: „Art. 30b. W przypadkach uzasadnionych nadzwyczajnymi okolicznościami zagrażającymi życiu lub zdrowiu dzieci i młodzieży minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w drodze rozporządzenia, może czasowo ograniczyć lub czasowo zawiesić funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze kraju lub jego części, uwzględniając stopień zagrożenia na danym obszarze."  

Nie jest to decyzja administracyjna Inspektora Sanitarnego, mimo tego może zostać skontrolowane przez właściwe organy porządkowe dlaczego uczniowie mimo rekomendacji Ministra Edukacji  i  Zdrowia pozostania w domu, znajdują się bez opieki  poza domem.

 

Zgodnie z art. 106 ustawy Kodeks wykroczeń, "kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7 albo nad inną osobą niezdolną rozpoznać lub obronić się przed niebezpieczeństwem (starsze dzieci), dopuszcza do jej przebywania w okolicznościach niebezpiecznych dla zdrowia człowieka, podlega karze grzywny albo karze nagany". Przepis ten obejmuje więc swą ochroną wskazane w nim osoby, które same nie są w stanie rozpoznać, a w rezultacie także unikać, sytuacji niebezpiecznych. Zasadniczym przedmiotem ochrony jest tu jednak przestrzeganie obowiązku troszczenia się, opieki oraz nadzoru nad małoletnimi. Wykroczenie to ma charakter formalny. Innymi słowy, do jego dokonania nie jest konieczne wystąpienie jakiegokolwiek skutku, czyli np. zarażenie innej osoby, bycie nosicielem wirusa.