WŚRÓD SKAŁ I MINERAŁÓW

Opublikowano: 2021-06-19 18:55, Numer artykułu: 41672

 

Kolejne nasze eduRewolucyjne spotkanie poświęciliśmy na skały i minerały. Najpierw zapoznaliśmy się w sali lekcyjnej z kolekcją okazów. Poznaliśmy ich klasyfikację.

Ze względu na sposób powstania, skały dzielą się na trzy podstawowe grupy: magmowe, osadowe i przeobrażone, czyli metamorficzne.

 

Skały magmowe powstały z magmy, czyli płynnej, bardzo gorącej masy skalnej wskutek jej zastygania. Zależnie od warunków zastygania magmy dzielimy je na wylewne, gdy magma stygnie na powierzchni Ziemi np. BAZALT i głębinowe zastygłe w głębi ziemi np. GRANIT.

Skały osadowe utworzyły się na powierzchni Ziemi na lądzie lub w wodach w wyniku nagromadzenia cząsteczek mineralnych. Zależnie od rodzaju i pochodzenia tych cząstek skały osadowe dzielimy na:
- okruchowe powstałe z produktów rozkruszenia innych skał np. ŻWIRY, ZLEPIEŃCE, PIASKI,PIASKOWCE, GLINY.
- pochodzenia organicznego, które utworzyły się ze szczątków organizmów zwierzęcych lub roślinnych np. WAPIEŃ, WĘGIEL
- pochodzenia chemicznego powstałe z wydzielenia minerałów z roztworów np. SÓL, GIPS.

Skały przeobrażone - są to skały pochodzenia magmowego lub osadowego, które uległy przemianom pod wpływem działania wielkich ciśnień, wysokiej temperatury i czynników chemicznych. Do skał tej kategorii należą GNEJSY, ŁUPKI, MARMURY, KWARCYTY.

 

Następnie poszliśmy na zajęcia terenowe by sprawdzić, które z wyżej wymienionych skał są w naszej okolicy. Dzięki wcześniejszym wiadomościom i pracy z atlasami skał znaleźliśmy przede wszystkim: gliny, piaski (naniesione przez Wisłę), żwiry i odłamki granitów przyniesione tysiące lat temu przez przesuwający się lądolód ze Skandynawii.