SPOSOBY NA STRES
1. Jak byś zdefiniował pojęcie „stres”?
Stres najprościej można zdefiniować jako reakcję organizmu w odpowiedzi na wydarzenia, które zakłócają jego równowagę, obciążają lub przekraczają nasze zdolności do skutecznego poradzenia sobie. Wspomniane wydarzenia zakłócające określamy jako stresory. Stresory różnią się pod względem siły oddziaływania. Można to wyjaśnić przez porównanie sprawdzianu do egzaminu ósmoklasisty. Oczywiste jest to, że egzamin będzie dla Was stresorem o większej sile oddziaływania niż sprawdzian.
2. Czy stres jest dobry czy zły?
Stres może mieć charakter pozytywny i mobilizujący nas do działania. Jednak przedłużający się stres albo stres o dużej sile oddziaływania stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia i wtedy wpływa na nas już demotywująco, i już nam nie pomaga, a szkodzi w działaniach.
3. Co może powodować taki nadmierny stres?
- reakcje organizmu: zaburzenia snu, spadek odporności (częste infekcje), kołatania serca, kłopoty z oddychaniem, ucisk w klatce piersiowej, bóle głowy, bóle kręgosłupa, niestrawność, biegunka, zaparcia, problemy ze skórą, drżenie i lepkość rąk (spowodowane przez nadmierne pocenie się, przyrost bądź spadek wagi, bóle brzucha, utrata apetytu,
- emocje: lęk, gniew, nieufność, strach,
- zachowania: zwiększona nerwowość, postawa typu „wszyscy są przeciwko mnie”, skłonność do płaczu, niemożność podjęcia decyzji,
- myślenie: obniżona samoocena, myśli samobójcze, spadek zdolności do koncentracji i logicznego myślenia,
4. Jak radzić sobie ze stresem?
- Pozytywne nastawienie do życia
Jak mawiali starożytni stoicy – jeśli nie można zmienić jakiejś sytuacji, zawsze można zmienić sposób myślenia o niej. To nie zdarzenia wywołują w nas negatywne emocje, a nasz sposób podchodzenia do nich. Tak już mamy, lubimy się martwić na zapas. Maxie C. Maultsby powiedział: 80 procent rzeczy, których się obawiasz nigdy się nie wydarzy, na 12 procent nie masz wpływu, a z pozostałymi świetnie sobie poradzisz.
Reasumując- nie układaj czarnego scenariusza do trudnej sytuacji, która jest przed Tobą. Nie myśl, że nie zdasz egzaminu. Takie myślenie spowoduje, że stres będzie się nasilał, a tym spadnie też motywacja do nauki i koncentracja.
- Aktywność fizyczna, która umożliwia nam odreagowanie emocji.
- Przebywanie na świeżym powietrzu, np. spacer w lesie. Natura działa kojąco na nasze myśli. Wycisza nas.
- Rozmowa z osobą zaufaną, podczas której mogę opowiedzieć o swoich emocjach.
Chcesz zmniejszyć swój lęk? Mów o nim!!!
- Relaksacja
Ćwiczenie relaksacyjne może być krótką przerwą w nauce. Pamiętaj o 4 podstawowych elementach ćwiczeń relaksacyjnych: spokojne otoczenie, koncentracja uwagi, nie zajmowanie się przeszkadzającymi myślami, wygodna pozycja ciała. Zaleca się też włączenie muzyki relaksacyjnej albo odgłosów przyrody (szum morza, śpiew ptaków).
Przykładowe ćwiczenie relaksacyjne:
1. Usiądź spokojnie w wygodnej pozycji.
2. Zamknij oczy.
3. Rozluźnij mięśnie, rozpoczynając od nóg do twarzy. Rozluźnij stopy… kolana… biodra… brzuch… itd. Zauważ, jak napięcie powoli opuszcza Twoje ciało.
4. Oddychaj głęboko. W momencie oddechu pomyśl „DO” i głęboko zaczerpnij powietrze przez nos do płuc. Pomyśl „Z” i wypuszczaj powoli powietrze z płuc przez usta.
5. Utrzymuj powolny rytm oddechu i wyobraź sobie, że jesteś w miejscu gdzie czujesz się dobrze albo przypomnij sobie jakąś miłą sytuację z dzieciństwa.
6. Następnie otwórz oczy i posiedź jeszcze spokojnie przez kilka minut.