PODSUMOWANIE PROJEKTU – EKSPERYMENT PRZYRODNICZY II
W naszym ostatnim bloku spotkań działo się jak zwykle wiele. Odbyliśmy między innymi kolejne zajęcia terenowe tym razem w Łoskoniu. Swą uwagę skupiliśmy na zmianach w przestrzeni przyrodniczej na skutek postępującej urbanizacji. Zwróciliśmy uwagę na nową zabudowę oraz infrastrukturę techniczną ( drogi, trakcje tramwajowe, oczyszczalnia ścieków). Porównaliśmy nasze spostrzeżenia z mapami sprzed kilku lat. Zmiany naszej okolicy okazują się bardzo znaczące.
Na innych zajęciach udowodniliśmy, że niektóre gry dydaktyczne mogą być świetnym narzędziem do kształtowania wiedzy oraz umiejętności geograficznych i przyrodniczych. Towarzyszące nam wówczas emocje na pewno na długo zostaną w naszej pamięci.
Nie zapomnieliśmy też podczas naszych spotkań o świecie zwierząt. Podczas ich szczególnego święta – Międzynarodowego Dnia Praw Zwierząt wykonaliśmy tzw. wańki-wstańki. Granice ich wyglądu wyznaczała jedynie wyobraźnia poszczególnych uczniów. Efekty możecie ocenić sami oglądając poniższe zdjęcia.Fajnym pomysłem na poeksperymentowanie w świecie zjawisk przyrodniczych jest także wykonanie swojego glutka-ciągutka. Nasz slime powstawał na bazie różnych przepisów i dodatków ale najfajniejsze efekty miękkości i rozciągliwości osiągnęliśmy wedle następującej receptury:
- woda
- klej w płynie PVA Bambino
- Aphtin (roztwór do stosowania w jamie ustnej ) - do kupienia w aptece – dodajemy tylko kilka kropli
- dodatki np. farbki, brokaty, kuleczki
Można dodawać też piankę do golenia i płyn do prania Perwoll ale trzeba uważać na proporcje i dołączać składniki z umiarem by nie przesadzić.
Życzymy powodzenia w samodzielnym eksperymentowaniu i poznawaniu świata przyrody
Magdalena Mizerka i jej fantastyczna eksperymentalna grupa