OBCHODY DNIA BEZPIECZNEGO INTERNETU – w naszej szkole

Opublikowano: 2020-03-04 21:32, Numer artykułu: 21452

Po powrocie z ferii rozpoczęliśmy w naszej szkole obchody międzynarodowej akcji "Safer Internet Day", czyli "Dzień Bezpiecznego Internetu". Zamiast jednego dnia świętowaliśmy przez połowę lutego
i początek marca, promując bezpieczeństwo w sieci.

Liczba internautów stale rośnie, a niemal codzienne korzystanie z zasobów  światowej sieci jest normą. Dzięki różnorodności zastosowań oraz możliwościom, jakie oferuje, Internet  może być doskonałym narzędziem do zabawy, rozrywki, edukacji oraz rozwijania zainteresowań. Dla dzieci Internet jest częścią życia, w którym podział na „świat wirtualny” i  „świat realny” nie obowiązuje. Najmłodsi internauci często nie postrzegają doświadczanych sytuacji  jako zagrażających, nie potrafią odpowiednio reagować na to, co dzieje się w sieci. Przyjmują świat wirtualny bezkrytycznie, jest on dla nich niczym innym, jak tylko kontynuacją świata rzeczywistego. Internet jest oknem dziecka na świat, również na tę część, która jest przeznaczona tylko dla dorosłych. Dzieci, nieświadome zagrożeń, podejmują w Internecie wiele ryzykownych  działań: publikują swoje dane osobowe, przesyłają zdjęcia i filmy, zawierają internetowe znajomości z obcymi, stając się łatwym celem różnego rodzaju nadużyć i manipulacji.

Dzień Bezpiecznego Internetu odbywał się w tym roku pod hasłem: DZIAŁAJMY RAZEM. Głównym celem podjętych działań w naszej szkole jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci do zasobów internetowych,  bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego wykorzystywania Internetu.

W klasach IV - VIII odbyło się wiele działań dotyczących bezpieczeństwa w sieci:

Dzieci na lekcjach informatyki obejrzały filmy edukacyjne dostępne na stronie saferinternet.pl: „Przygody Pliku i Foldera”, „Gdzie jest Mimi” i „Na zawsze”.
W filmach została poruszona problematyka  internetowych zagrożeń: szkodliwych treści, uzależnienia, zagadnień związanych z ochroną danych osobowych i wizerunku, korzystania z informacji umieszczonych w Internecie, netykiety, oraz tego, że w Internecie nic nie ginie i pozostaje na zawsze.

Chętni przygotowali na tę okazję internetowe emotikony.

Na kółku informatycznym, uczniowie wykonali „Kodeks Przeciw Cyberprzemocy” oraz poradnik „Jak chronić się przed cyberprzemocą”.

Uczniowie wykonali gazetki ścienne na których zawisły plakaty informacyjne.

Podsumowanie wszystkich działań nastąpiło 3 marca w auli szkolnej, gdzie uczniowie wszystkich klas IV – VIII w trzech turach obejrzeli ciekawe przedstawienie „Internet to nie wszystko”. W role wcielili się wspaniali aktorzy klas ósmych, którym dziękujemy za wspaniały występ.
Dziewczęta z kółka tanecznego pod kierunkiem p. Renaty Klocek wykonały taniec nowoczesny nawiązujący do uzależnienia od telefonu.
Uczniowie z klasy Vc wygłosili bardzo cenne zasady których warto przestrzegać surfując w sieci.
Wszyscy występujący rapując wyrazili STANOWCZE NIE CYBERPRZEMOCY. Miłym akcentem ze strony publiczności było entuzjastyczne włączenie się do tego apelu poprzez wspólne rapowanie.
Na koniec QUIZ z nagrodami, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Las rąk w górze wśród publiczności świadczył o znajomości problematyki w sieci.

Wiele wiemy, wiele się dowiedzieliśmy. Jesteśmy bezpieczni.

 

Renata Klocek
Ilona Wierzbicka