18 marca – Europejski Dzień Mózgu

Opublikowano: 2022-03-24 20:49, Numer artykułu: 51495

Nasz mózg mimo iż waży 1,5 kg stanowi perfekcyjne centrum dowodzenia. Pracuje nawet, gdy odpoczywa, jest w stałej gotowości i wciąż podejmuje ważne dla nas decyzje.

Mózg rozwija się aż do 25 r.ż. i nie lubi nudy. Uwielbia spacery i gry towarzyskie, spotkania z innymi osobami, ruch (każda sprawność fizyczna poprawia jego funkcjonowanie) i wodę, która stanowi aż 75% jego objętości.

Pamiętajmy więc, aby wyprowadzać mózg na spacer, nawadniać go i dbać o zdrowie dla jego dobra.

 

Mózg, a uczenie się.

 

Porady dla rodziców:

 

- Przydadzą się cierpliwość i czas. Pozwólmy, by dziecko zrobiło zadanie samodzielnie. Sukces zmotywuje go do dalszej pracy.

- Zapewnijmy dziecku poczucie bezpieczeństwa, gdyż niezaspokojenie tej potrzeby pobudza te same połączenia nerwowe, które reagują na fizyczny ból.

- Dziecko potrzebuje rozmowy, zainteresowania, wysłuchania i obecności rodziców. Czuję się wtedy ważne, wzmacnia się jego samoocena, a tym samym motywacja do nauki.

- Dzieci nie lubią nudy. Lubią natomiast zabawę, eksperyment i zadawać pytania. Wysiłek rodzica w uatrakcyjnienie nauki na pewno przyniesie efekty.

- Postarajmy się rozwijać wyobraźnie i kreatywność dziecka. Szukać wspólnie pomysłów na stworzenie czegoś razem. Angażujmy je do prac domowych: gotowanie, majsterkowanie.

- Zachęcajmy dzieci do rozwiązywania „łamigłówek” i wybierajmy gry rozwijające logiczne myślenie.

- Dziecko łatwiej zapamięta informację podane w formie ciekawej opowieści, z niezwykłą fabułą. To zjawisko wykorzystywane jest w mnemotechnikach.

- Bardzo ważna jest również dieta. Dziecko nie może uczyć się, gdy nie otrzymało odpowiedniego pożywienia, przede wszystkim śniadania, które powinno być zdrowe i pożywne. Przypilnujmy dziecko, by jadło śniadanie i nie wychodziło z domu bez drugiego śniadania do szkoły. Pięć zdrowych posiłków dziennie (ostatni 2 godziny przed snem) pozwala utrzymać w dobrej formie. Oto co wspomaga pracę mózgu: owoce (szczególnie jabłka, banany, jagody), awokado, kalafior, zielone warzywa (brokuły, szpinak), jajka, olej z lnu, łosoś, nasiona, ziarna zbóż, razowe pieczywo, kasze, ziemniaki, fasola, soczewica, ryby, mleko, orzechy.

- Także sen jest bardzo ważny. Nieprzespane noce wpływają na pogorszenie nastroju, spadek koncentracji i ograniczenie możliwości intelektualnych. Pilnujmy dzieci, by nie chodziły późno spać i były wypoczęte.

Źródło: https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/posty/2431-mozg-a-uczenie-poradnik-dla-rodzica?fbclid=IwAR2HOPyhwRvTNuW8TSXzF0UawTJ43kxzXntAbO8yv1P2iOApEJmZGDhFbS8