103 rocznica powrotu Fordonu do Macierzy

Opublikowano: 2023-01-21 16:12, Numer artykułu: 63320

W piątek 20 stycznia uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami uczestniczyli w obchodach powrotu Fordonu do Macierzy. Szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy pod opieką pani Niny Tabaczyńskiej oraz członkowie Koła Młodego Historyka wraz z panią Joanną Ratajczak.

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w parafii p.w. św. Mikołaja, której przewodniczył biskup diecezji bydgoskiej Krzysztof Włodarczyk. Po niej nastąpił uroczysty przemarsz na Rondo Buxakowskiego, któremu towarzyszyła orkiestra wojskowa. Tam nastąpił pokaz wojskowy, czekała na nas kawaleria, która poprowadziła orszak z powrotem na Rynek. Wysłuchaliśmy przemowy pana Łukasza Schreibera, posła na Sejm i członka Rady Ministrów pochodzącego z Fordonu,  wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, zastępcy prezydenta miasta Bydgoszczy Mirosława Kozłowicza oraz wiceprezesa Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu pana Damiana Rączki. Wszyscy podkreślali jak bardzo  Fordon wpisany jest w Polskę i przy swojej wielokulturowości Polacy mieszkający w Fordonie w czasie zaborów pielęgnowali język, kulturę, wiarę i obyczaje polskie. Dzięki poświęceniu wielu osób, walce o niepodległość, powstaniu wielkopolskiemu, wytrwałości i uporowi mieszkańców Fordon po 148 latach stał się znowu polskim miastem, które pół wieku temu zostało przyłączone do Bydgoszczy. Uroczystościom towarzyszyło odśpiewanie hymnu państwowego, Roty, podniesienie flagi oraz złożenie wieńców przy Pomniku ku czci poległych i pomordowanych mieszkańców Fordonu w latach 1939-1945.

Po części oficjalnej mogliśmy skosztować wojskowej grochówki, obejrzeć okolicznościową wystawę przygotowaną przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, obejrzeć przywiezione z Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy sprzęt wojskowy z czasów I i II wojny światowej, porozmawiać z reprezentantami służby więziennej oraz kawalerii wojskowej. Takie wydarzenia to żywe lekcje historii, które stają się niezapomnianym przeżyciem i pozwalają przybliżyć młodym ludziom pamięć o przodkach. Tym bardziej, że dla wielu z nas Fordon jest od pokoleń Małą Ojczyzną.